Diament

Co warto wiedzieć o diamentach?

Nazwa diamentu pochodzi od greckiego słowa „adamas”, co oznacza tyle co „niezniszczalny”, czy też „niepokonany”. Diament jest najczystszą, krystaliczną, alotropową odmianą węgla, a jednocześnie najtwardszym minerałem występującym w naturze. Warto wiedzieć, iż tylko 10-12% wydobywanych diamentów posiada wartość jubilerską. Najbardziej cenionymi diamentami są diamenty czyste i bezbarwne. Szacuje się, że na światowy rynek jubilerski wprowadza się rocznie  około 10 mln ct diamentów surowych. Najwięcej diamentów wydobywa się w krajach Afrykańskich; Botswana, Angola, RPA, Kongo oraz w Rosji, Brazylii, Australii. Największym bezbarwnym szlifowanym diamentem na świecie jest Wielka Gwiazda Afryki (Cullinan I) o masie 530 ct., który posiada szlif w kształcie kropli i obecnie zdobi brytyjskie berło królewskie.

Brylant to fachowa nazwa diamentu o szlifie brylantowym.

Szlif brylantowy jest ukoronowaniem poszukiwań wielu pokoleń szlifierzy i stanowi najdoskonalszy sposób obróbki tych minerałów. W terminologii jubilerskiej brylant to diament formy okrągłej, o pełnym szlifie brylantowym, czyli posiadający nie mniej niż 57 faset, stanowiących stożkowy wycinek kuli, pozbawiony wierzchu kopułki.

Wyceny diamentu dokonuje się na podstawie wyznaczników czyli tzw. 4C, ( skrót od słów: carat (masa), colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif)).

Cut/ Szlif

brillant_anat._2     diamenty-fantazyjne-rodzaje

Clarity/ Czystość

 

jghjhfgjh

dia-reinheit

IF/LC – brylant bez skaz wewnętrznych przy powiększeniu 10-krotnym;

VVS – bardzo, bardzo małe znamiona, widoczne tylko pod mikroskopem przy badaniu przez specjalistę;

VS – nieznaczne znamiona wewnętrzna widoczne tylko w badaniu przy 10-krotnym powiększeniu niewidoczne gołym okiem;

SI – małe inkluzje, dostrzegalne pod lupą przy 10-krotnym powiększeniu;

P1 – liczne inkluzje i skazy;

P2 – duże lub liczne inkluzje, skazy widoczne gołym okiem;

P3 – duże lub liczne, bardzo dobrze widoczne inkluzje, skazy obniżające brylację.

Carat/ Karat

Masa diamentów zawsze podawana jest w karatach (skrót międzynarodowy to „ct”). W certyfikatach waga diamentów podawana jest zawsze w karatach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

1 ct =200 mg=0,2 g

Znalezione obrazy dla zapytania diamant grosse

 

carat_chart

Colour/ Kolor

Diamenty występują w różnych kolorach, jednakże te w odcieniach żółtawych oceniane są wraz z bezbarwnymi, ponieważ ich żółtawy kolor jest zbyt mało intensywny, aby określać je żółtymi diamentami. W ocenie tego rodzaju diamentu im bardziej jest on bezbarwny, tym bardziej wartościowy.

gdgcbcb

Diamenty w kolorach: zielonym, czerwonym, różowym, niebieskim, fioletowym, brązowym, żółtym i czarnym nazywane są często diamentami fantazyjnymi i podlegają oddzielnej klasyfikacji. Diamenty fantazyjne mogą być jeszcze bardziej wartościowe i droższe niż diamenty białe; w szczególności wysoko cenionymi są diamenty różowe i niebieskie.

Znalezione obrazy dla zapytania fancy diamonds

Rubin

Kamień szlachetny o barwie od różowej do krwistoczerwonej. Nazwa rubinu pochodzi od łacińskiego słowa „ruber” co oznacza „czerwony”. Największe wydobycie rubinów notuje się w Myanmaru dawnej Birmie. Ponadto rubiny występują również w Afganistanie, Pakistanie oraz Chinach; można spotkać go również w złotonośnych osadach rzecznych w Stanach Zjednoczonych.

Quality-of-Unheated-Ruby

źródło: https://www.navneetgems.com/wholesale-ruby/

Szafir

Nazwa szafiru wywodzi się od greckiego słowa „sappheiros” czyli „niebieski”. Szafiry zazwyczaj są właśnie niebieskie, jednakże często spotkać można je w innych kolorach, z wyjątkiem czerwonego. Najbardziej „łakomymi” szafirami są szafiry o ubarwieniu bławatka. W biżuterii bardzo często spotyka się szafiry o szlifie brylantowym.

źródło: http://myonyks.blogspot.com/2015/06/wasciwosci-topazu-niebieskiego_17.html?m=1

Topaz

Nazwa topazu pochodzi od „topazos”, co w języku greckim znaczy „poszukiwanie”. Topazy mogą mieć zróżnicowane kolory: niebieskie, błękitne, pomarańczowe, czy też różowe; można spotkać je również w odcieniach czerwieni, czy też bezbarwne. Najwięcej topazów wydobywa się w Brazylii, Rosji, a także na Madagaskarze oraz Sri Lance.

topaz-color-chart

 

źródło: https://www.navneetgems.com/topaz/

Szmaragd

Nazwa szmaragdu pochodzi od greckiego słowa”smaragdos”,co oznacza „zielony”. Szmaragdy występują w różnych odcieniach zieleni: w jasnozielonych, ciemnozielonych oraz odcieniach zielonej trawy. Największą wartość przedstawiają szmaragdy o ubarwieniu ciemnozielonym; czyste szmaragdy bywają bardziej cenione niż diamenty. Szmaragdom nadaje się szlif szmaragdowy tj. schodkowy.

http://danfil.cz/blog/wp-content/uploads/smaragd_brusy.jpg

źródło: http://danfil.cz/blog/smaragd/

Granat

Nazwa granatu pochodzi od łacińskiego słowa „granatus” czyli „granat”, „owoc granatu”, co świadczy o podobieństwie kamieni granatu do ziaren owocu. Na skutek posiadanie przez granaty  różnorodnego składu chemicznego, występują one w szerokim wachlarzu barw: przeźroczystej, szarozielonej, ciemnozielonej, brązowozielonej oraz szaroczarnej.

Kamienie szlachetne w ezoteryce. Granat – jakie właściwości?

źródło: http://mowimyjak.se.pl/styl-zycia/wrozby/kamienie-szlachetne-w-ezoteryce-granat-jakie-wlasciwosci,212_75033.html

Cytryn

Nazwa cytrynu pochodzi od starofrancuskiego słowa „citrin”,  co oznacza „żółty”. Cytryn jest odmianą kwarcu, należącą do rzadkich minerałów. Jest kamieniem przezroczystym występującym w barwie żółtej, złocistobrunatnej, cytrynowożółtej oraz żółtopomarańczowej. W jubilerstwie najpiękniejsze cytryny poddaje się szlifowaniu fasetowanemu.

palmeira, madeira and golden citrine_0

źródło: https://www.navneetgems.com/wholesale-citrine/

Ametyst

Nazwa ametystu pochodzi z greckiego, co oznacza „trzeźwy” – nie będący pod wpływem alkoholu. Ametyst stanowi odmianę  kwarcu ( najbardziej cenionego), występującego w kolorach: fioletowym, fioletowoczerwonym oraz purpurowym.

Amethyst Color chart

źródło: https://www.navneetgems.com/amethyst/

Bursztyn bałtycki

Bursztyn to substancja organiczna, która pomimo tego, iż nie jest zmineralizowana, często jest zaliczana do kamieni szlachetnych o pochodzeniu organicznym i już od czasów starożytnych używana była jako kamień dekoracyjny. Na wybrzeżach Bałtyku ludzie zbierają bursztyn od ponad 13 000 lat. Bursztyn bałtycki pochodzi z żywicy sosny, która rosła na terenie północnej Europy. Dzisiaj bursztyn bałtycki można znaleźć na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rosji.