Złoto

Metal szlachetny, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „aurora”, czyli „zorza poranna”, czy też „jutrzenka”. W stanie czystym złoto to metal, jaskrawożółty, bardzo miękki, kowalny i rozciągliwy. Złoto jest bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Z łatwością można je polerować, a swój połysk i blask zachowuje przez bardzo długi okres czasu.  W branży jubilerskiej wyróżnia się próby 375 (8ct), 585 (14ct) oraz 750 (18ct),  jednakże najbardziej popularną jest pr. 585 (14ct).

Srebro

Nazwa srebra pochodzi od łacińskiego słowa „argentum” co oznacza „biały”. Srebro jest miękkie, kowalne oraz ciągliwe, dzięki czemu można je swobodnie formować w dowolne kształty. Podobnie jak złoto ma lśniący połysk i z łatwością można je polerować. Srebro znajduje zastosowanie głównie jako metal szlachetny, próby 925 w stopie z miedzią jest używane przede wszystkim do produkcji biżuterii, a także naczyń i sztućców.

Platyna

Srebrzystobiały metal, dość miękki, ciągliwy i kowalny; odporny na działanie czynników chemicznych. Platyna jest metalem wyjątkowo rzadkim i obecnie najdroższym metalem szlachetnym na świecie. Wykorzystanie platyny w sektorze jubilerskim jest dosyć znaczne i kształtuje się +/- na poziomie 20 %.

Próby złota

Próba złota to sposób określający zawartości złota w stopie wyrażonej w promilach, np. stop zawierający 58,5% czystego złota oznacza, iż złoto jest próby 585. Z racji tego, iż czyste złoto jest bardzo miękkie, nie wykonuje się z niego wyrobów jubilerskich , lecz  miesza się z  innymi metalami, w celu zwiększenia wytrzymałości wyrobów z niego wykonanych. Najczęściej stosowanymi  dodatkami są srebro i miedź; w przypadku stopu złota o białej barwie są to: pallad, nikiel lub mangan.

Probiernictwo

Probiernictwo to badanie i cechowanie wyrobów z metali szlachetnych i ich stopów przeprowadzane przez organy administracji probierczej. Cecha probiercza jest znakiem urzędowym, który potwierdza wykonanie przez urząd probierczy badań mających na celu określenie zawartości metalu szlachetnego w wyrobie, oraz informuje o wynikach tych badań. Wszystkie wyroby sprzedawane w Polsce muszą posiadać urzędową cechę probierczą  – dla wyrobów ze złota powyżej 1,00  grama , natomiast ze srebra powyżej 5,00 gram. Szczegółowe regulacje określa Prawo Probiercze.

Wizerunek cech probierczych: